Sedačky sú jadrom každej obývačky

Čo robí sedačky najlepšími? K tejto téme už bolo napísané toho veľa. Stretávate sa s rôznymi frázami hodnotenia kvality ako sú ručne viazané pružiny, alebo rámy z tvrdého dreva, alebo dokonca vyrobené v USA. Všetko čo sa povie alebo napíše, ovplyvní váš úsudok. Chcete kvalitu, efektnosť a pohodlnosť, pričom by sedačka podľa vašich predstáv nemala zaujať len vás, ale aj vaše okolie a mala by byť prispôsobiteľná akejkoľvek miestnosti, v ktorej bude umiestnená. Na vaše prekvapenie sa potom ocitnete v obchode a neviete, ktorú z toho množstva sedačiek si vybrať.

Pri sedačkách sa do boja dostáva materiál, z ktorého sú sedačky vyrobené a štýl, či koncový vzhľad sedačky.

Sedacia plocha pohoviek má niekoľko kritérií pri výbere. Musí mať správnu výšku, čo je pre každého človeka iné, keďže nie sme rovnako vysokí. Ďalšou požiadavkou je výplň sedacej časti. Niekto uprednostňuje klasické perie, iný syntetické vlákna, penové výplne alebo dokonca prírodné výplne na báze sóje. A rovnako je niekomu pohodlnejšie sedieť na tvrdšej a niekomu na mäkšej sedačke.

latka-material-sedackyLakťové opierky sú bezpochyby ďalším otáznikom pri výbere sedačky. Je lepšie si vybrať sedačku bez nich, alebo s nimi? Ak si vyberiete sedačku, ktorá lakťové opierky má, budete zvažovať, či chcete, aby boli drevené, alebo čalúnené, prípadne budete riešiť, ako má čalúnenie vyzerať a akej má byť dĺžky. Sú typy  sedačiek, ktoré majú takzvanú sukňu. Ide o volán, ktorý sa voľne vlní okolo celej sedačky.

Ďalším kritériom pri kúpe vhodnej sedačky je štýl. Pri tom je ťažko radiť, keďže sedačka príde do vášho domova a ten je už v nejakom štýle zariadený. Len si musíte zhodnotiť efekt, ktorý chcete, aby sedačka spravila. Ako určite viete, prvý dojem robí veľa.

Nakoniec sa dostávame k cene sedačky, ktorá je zväčša tým, čo nás presvedčí. Pravdou je, že neplatí známy fakt, čím drahšia tým lepšia. Hoci netvrdíme ani, že tie drahé nie sú kvalitné. Skôr však ide o to, akú značku sedačka nesie.

 

Pohovka je najdrahší kus čalúneného nábytku v obývacej izbe a zároveň aj najväčší. Mali by ste starostlivo zvážiť váš výber a ak sa budete držať pri výrobkoch s dobrými hodnoteniami na kvalitu, nájdete pekné aj cenovo dostupné kúsky, ktoré vám vydržia.

luxusna-kozena-sedacka-cierna-farba

Inými parametrami, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou najlepšej pohovky pre vás, sú miestnosť, v ktorej bude sedačka umiestnená, či výška, hĺbka alebo šírka pohovky. Ako si ju predstavuje. Je to na sledovanie televízie a leňošenie? Alebo sa tam bude jesť? Alebo je to na formálne účely a len pre efekt?  Alebo možno je to hlavný obytný priestor? Miestnosť okrem využitia má aj nejaké rozmery a sedačka sa do nej musí zmestiť, takže si určite zmerajte, akú veľkosť budete hľadať. Ak je sedačka používaná predovšetkým pre konverzáciu a relaxáciu, nikdy nebude na nej viac ako dvaja, traja ľudia, a preto je dôležité, aby mala pohovka správnu dĺžku. Nezáleží len na dĺžke sedačky, ale aj na hĺbke a výške. Proste si vyberáte a meriate, aby dokonale sadla do priestoru, ktorý ste jej vyhradili.

Opäť ďalší naozaj dôležitý prvok, podľa ktorého si vyberiete tú najlepšiu pohovku. Nazývame to palubovka, ale v skutočnosti je to predná časť pohovky. Sedacia časť a operadlo a určite nohy sedačky. V modernom štýle sa so samotnými nohami na pohovkách už nestretávame, ale staršie typy sedačiek sú nositeľmi tohto elegantného prvku a rovnako sú na tom aj vyššie spomínané sukne, teda sedačkový volán. Čalúnenie na sedačkách musí byť rovné a pekne napnuté, inak by sa vám na nich zle sedelo a ani by to nevyzeralo pekne. Taktiež máte výber z rohových, rovných, kruhových sedačiek s kreslami alebo bez, prípadne s vankúšmi alebo taburetkami.

rozkladacia-pohovka-cervenaA nakoniec sa dostávame k najväčšiemu problému pri kúpe vašej vysnívanej sedačky. Kúpiť rozkladaciu alebo nerozkladaciu pohovku? Tak trochu to nadväzuje na využitie sedačky v domácnosti. Mnohí vnímajú sedačku v obývacej izbe ako príjemné posedenie s rodinou alebo priateľmi, iní jej pripisujú multifunkčné využitie. Často sa stretnete s tým, že sedačka skutočne slúži aj ako posteľ a premieňa obývaciu izbu na hosťovskú izbu. Dokonca v malých bytoch sa z jednej izby behom pár sekúnd môže stať obývacia izba, spálňa, detská izba alebo jedáleň. A to len vďaka kúpe vhodnej pohovky. Takže vám nepovieme, či je lepšie kúpiť si rozkladaciu sedačku alebo nie, to závisí od toho, aký účel má plniť sedačka práve vo vašej domácnosti. Avšak počítajte s tým, že pohovka, ktorú budete využívať pravidelne aj na spanie, ak nezainvestujete do spevnenej, ktorá je na tento účel určená, bude mať menšiu životnosť ako tá, ktorá sa bežne využíva len na sedenie a oddych pri kávičke.

Rate this post