Ako dosiahnuť dlhú životnosť zrubovej stavby?

Vlastniť zrubovú stavbu je fantastický zážitok. Avšak rovnako, ako každá stavba, aj zrub si vyžaduje starostlivosť, aby si čo najdlhšie zachoval svoju nádheru. Čo môžete robiť, aby ste dosiahli dlhú životnosť vašej zrubovej stavby?

Popularita zrubových stavieb čoraz viac narastá. Zruby sú nielen vkusnou a elegantnou stavbou, prinášajú tiež spojenie s prírodou a poskytujú harmonické a zdravé prostredie na pobyt či bývanie. Realizácia zrubovej stavby je pomerne nákladný proces, a preto určite každý majiteľ zrubu chce, aby mu jeho stavba vydržala v perfektnom stave a čo najdlhšie.

Aby ste udržali svoj zrub v špičkovom stave, je potrebné dodržiavať niekoľko kľúčových úloh v rámci jeho údržby. 

Pravidelná kontrola

Pravidelne by ste mali svoj zrub a všetky jeho časti kontrolovať. Minimálne aspoň raz do roka prejdite detailne celý zrub a skontrolujte drevo, tesnenie, okná, dvere či odkvapy. Drevo je samo o sebe prírodný materiál, a tak je prirodzené, že podlieha poveternostným vplyvom. Zároveň, pri drevených a zrubových stavbách drevo neustále pracuje a sadá. Preto je veľmi dôležité kontrolovať tesnenie zrubu, aby ste sa vyhli nadbytočnej vlhkosti. Práve vlhkosť je totiž jedným z najväčších nepriateľov drevených stavieb. Jej vplyvom môže dochádzať k zmenám v štruktúre dreva, jeho tvare, ale aj vlastností. Vlhké drevo je náchylné na vznik plesní, výskyt húb či napadnutie drevokazným hmyzom. Preto je veľmi dôležité nepodceňovať pravidelnú kontrolu vašej zrubovej stavby a ani pravidelné ošetrenie dreva na drevenej stavbe. 

Odstraňujte nečistoty

Aspoň raz do roka tiež svojmu zrubu, respektíve jeho vonkajšej časti, doprajte čistenie. Zrub môžete umyť s pomocou hadice alebo ručne. Takto sa zbavíte nečistôt, prachu, pavučín či listov, ktoré sa počas roka nahromadili na jeho vonkajšej strane. Pravidelne čistite odkvapy a tiež zvodové potrubia od lístia či iných nečistôt. Upchatý žľab by totiž mohol dovoliť prebytočnej vode stekať na drevo, čo by časom mohlo spôsobiť poškodenie dreva. Zabrániť hromadeniu lístia či nečistôt v odkvapových rúrach môžete s pomocou sieťok, ktoré sa umiestňujú na vrch odkvapov. 

Aplikujte ochranný náter zrubu

Drevené a zrubové stavby sú v exteriéri vystavené mnohým výkyvom počasia. Okrem dažďa, vetru či mrazu sú tiež vystavované aj UV žiareniu. Náter zrubu s UV ochranou je vhodným riešením, ako svoju stavbu ochrániť pred zbytočným poškodením. Náter zrubu sa odporúča realizovať každé dva roky. Takýto UV ochranný náter zrubu aplikujte na všetky časti zrubu, ktoré sú vystavované slnečnému žiareniu. 

V niektorých prípadoch je tiež nevyhnutné kompletné ošetrenie dreva na drevenej stavbe. Najmä, ak je drevo poškodené či je potrebné obnoviť jeho pôvodné vlastnosti. Ošetrenie dreva na drevenej stavbe je proces, ktorý by mal zahŕňať odstránenie starých náterov, ošetrenie či výmenu poškodených častí, aplikáciu ochranných či impregnačných náterov a aplikáciu krycej farby či lazúry. 

Skontrolujte tiež pôdu

Dôležité je tiež kontrolovať stav pôdy v blízkosti vašej zrubovej stavby. Pôda okolo zrubu by sa mala zvažovať smerom nadol, aby sa podporilo dostatočné odvodenie od základov stavby. Kontrolujte tiež, či sa voda nezhromažďuje v okolí zrubu a nebráni prúdeniu vzduchu. To by mohlo spôsobiť vlhkosť, ktorá keď by sa dostala do kontaktu s drevom, mohla by spôsobiť poškodenia. 

Ak sa vám zdá starostlivosť o zrubovú stavbu príliš časovo náročná, aj na tento problém existuje riešenie! Môžete si najať profesionálny servis, ktorý sa o váš zrub postará. Odborný servis sa odporúča obzvlášť vtedy, ak si stavba vyžaduje špecifické úpravy, akou je napríklad brúsenie drevenej podlahy. Brúsenie drevenej podlahy ale aj iných častí zrubu sa vyžaduje pri renovácii a obnove pôvodných vlastnostní dreva. Malo by byť realizovaná profesionálne, aby sa odstránili všetky nedostatky a nedochádzalo k rozšíreniu pôvodných poškodení. 

Rate this post