Viete, ako sa bezpečne bicyklovať s deťmi? Prečítajte si tieto overené rady a tipy

Jazda na bicykli môže byť skvelý spôsob, ako tráviť čas so svojimi ratolesťami. Deti trávia čas na čerstvom vzduchu, športujú a pritom sa naučia rešpektovať pravidlá cestnej premávky. Aby všetko prebiehalo hladko, pripravili sme pre vás niekoľko šikovných tipov. Zoznámte sa s najlepšími spôsobmi, ako bezpečne jazdiť s deťmi, či už ako s pasažiermi bez pedálov alebo s nezávislými jazdcami.

Zavolajte na bicyklovanie s deťmi aj svojho partnera

Skôr, ako vyrazíte na cesty, uistite sa, že všetky bicykle sú v dobrom a funkčnom stave. Zároveň vrele odporúčame, aby mali dospelí, teda vy aj partner, základné zručnosti v údržbe bicyklov. To vám pomôže udržiavať všetky bicykle v domácnosti pripravené a zaistí, že v prípade akýchkoľvek problémov, ako je napríklad defekt v polovici jazdy, ste vybavení na jeho zvládnutie. V prípade, že je jeden z vás silnejší alebo skúsenejší jazdec, cyklovozík, detská sedačka alebo batožina by mala byť namontovaná práve na jeho bicykel.

Vopred si premyslite, kam na bicykloch pôjdete

Takisto odporúčame vyhnúť sa rušným cestám, ktoré môžu byť pre malých cyklistov odstrašujúce a pri jazde vonkoncom neprispievajú k možnostiam rozhovorov. Vyberte si radšej pokojnú a príjemnú trasu, ktorá bude vyhovovať najmä deťom.

Nejazdite ďaleko, najmä pri prvých výjazdoch, a vezmite si so sebou vhodné občerstvenie a nápoje. Najmä mladšie deti netúžia po dlhých cestách, ale už po krátkom čase si budú si chcieť natiahnuť nohy. Preto sa vyberte niekam, kde sa budú môcť vybehať, napríklad na lúku, do parku alebo na ihrisko.

Nezabudnite na detskú prilbu pre malých cyklistov

Vďaka správnej výbave bude bicyklovanie s deťmi bezpečnejšie, pohodlnejšie a tým pádom aj zábavnejšie pre všetkých zúčastnených. Prilby sú ako topánky, musia hlavne dobre sedieť. Preto skôr než by ste sa zamerali na konkrétny model detskej prilby, vyberte ten, ktorý pevne a pritom komfortne sedí na hlave dieťaťa. Uistite sa, že prilbu dieťa správne nosí a má pritom chránené čelo. Pri jej zapínaní zabráňte prílišnému utiahnutiu remienkov alebo zovretiu krku dieťaťa sponou.

Zvoľte vhodné cyklistické oblečenie pre deti

V lete predchádzajte spáleniu od slnka nanášaním krémov s ochranným faktorom a voľbou ľahkého oblečenia s prekrytím rúk a nôh. V zime deti poriadne oblečte, najmä, ak sedia v cyklovozíku alebo na sedačke bicykla a sú bez pohybu vystavené studenému vzduchu.

Naučte sa jazdiť s detskou sedačkou

Detské cyklosedačky sú lacnejšie ako prívesné cyklovozíky a vyžadujú si menej energie pre nohy a pľúca. Sú skvelé na výlety pri peknom počasí a najviac vyhovujú deťom od deviatich mesiacov do troch alebo štyroch rokov. Zvyčajný hmotnostný limit je 18 až 20 kg. Po namontovaní sedačky si najprv zvyknite na zhoršenú ovládateľnosť bicykla a vyskúšajte ho, napríklad, s veľkým vrecom zemiakov. Nacvičte si aj to, ako dostať nohu cez hornú rúru bez toho, aby ste pritom nechtiac kopli svojho spolujazdca.

Predné sedačky ovplyvňujú ovládateľnosť menej ako zadné sedačky, ale nútia vás jazdiť s nohami do oblúka, čo je zvládnuteľné len na kratšie vzdialenosti. Nech už si však vyberiete akúkoľvek cyklosedačku, zaobstarajte si dva systémy uchytenia, aby ste mohli detskú sedačku medzi bicyklom a partnerom vymeniť rýchlo a ľahko.

Rate this post