Vyberáme cumlík pre bábätko
Obdobie snaženia sa a čakania na pozitívny tehotenský test je veľkou skúškou trpezlivosti mnohých párov. A najmä žien! Mnohé majú doma zásoby testov a hľadajú ten najlepší tehotenský test. Väčšinou je to práve ten, na ktorom si vytúžené dve čiarky nájdu.
Ako si vybrať?
Je veľmi ťažké nájsť najlepší tehotenský test, pretože mnohé, ktoré sú ponúkané v lekárňach, sú si podobné. Citlivosťou takmer identické! Voliť môžete medzi tyčinkovými či kazetovými testami. Tyčinkové testy sú jednoduché na manipuláciu. Do čistej nádoby odoberiete vzorku ranného moču, do ktorej tyčinku ponoríte a čakáte. Súčasťou kazetových tehotenských testov je aj pipetka. Ňou odoberiete vzorku moču a kvapnete ju na vyznačené miesto. Následne sa objaví výsledok.
Dostupné sú tiež digitálne tehotenské testy, ktoré vám výsledok zobrazia na displeji. Niektoré dokonca dokážu určiť približný týždeň začínajúceho tehotenstva. Záleží iba od vás, čo všetko chcete vedieť a čo od tehotenského testu očakávate. To najdôležitejšie, vytúžené tehotenstvo, vám potvrdí aj ten najlacnejší test. Zvyšok informácií vám poskytne váš gynekológ.
O 9 mesiacov neskôr…
Svoj najlepší tehotenský test ste už našli. Jeho výsledkom je vaše vytúžené bábätko, ktoré držíte v náručí. Spolu s tým prichádzajú však ďalšie dilemy. Ako napríklad, aký cumlík pre novorodenca bude tým najvhodnejším? Niekto presadzuje názor, že ideálne je, ak dieťa cumlík vôbec nepoužíva, no v niektorých prípadoch to bez neho, jednoducho, nejde.
Zvoliť môžete buď latexový, alebo silikónový cumlík. Latexový rozpoznáte podľa žltkastej farby materiálu, silikónové cumlíky sú tie priehľadné. Opäť prichádza na rad otázka, aký cumlík pre novorodenca zvoliť z týchto dvoch? Najdôležitejšie je, aby bol cumlík bezpečný a aby spĺňal všetky požadované normy a pravidlá.
Latex je vyrábaný z prírodných materiálov, obsahuje kaučukové mlieko, je príjemný na dotyk, no nevýhodou je, že sa opotrebuje veľmi rýchlo. Mali by ste ho bábätkám vymieňať každých šesť až osem týždňov. Keď s takýmto cumlíkom začínate, sledujte v prvých dňoch bábätko, pretože niektoré deti reagujú alergicky na proteíny, ktoré práve latex obsahuje.
Silikónové sú asi najpoužívanejšie cumlíky. Pekne držia svoj tvar, no je o niečo jednoduchšie ich prehryznúť. V takom prípade ho už dieťaťu nedávajte a vymeňte ho za nový. Mohlo by sa stať, že sa bábätko udusí odhryznutou časťou cumlíka.
Karička na cumlíku, teda plastová časť okolo ústočiek, by mala dieťatku sedieť. Nevyberajte príliš veľkú, aby ste neobmedzovali bábätko v dýchaní.
Aký cumlík pre novorodenca máte teda zvoliť? Taký, ktorý mu sedí, je pohodlný, bezpečný a upokojuje dieťatko vo chvíľach, keď to najviac potrebuje!