Science fiction alebo blízka budúcnosť?

Žijeme v dobe, kedy sa technológia stále posúva dopredu a vymoženosti, ktoré poznáme len z filmov o budúcnosti sa v podstate už teraz stávajú realitou. Aký to má respektíve bude mať dopad na našu spoločnosť? Čo to v podstate v realite znamená, čo všetko sa zmení?

Len veľmi stručným náletom, prebehnem pár vecí, ktoré ma momentálne napadajú. Jednou z veľkých zmien sú lietajúce autá (ktoré už existujů, akurát sa o nich ešte spoločnosť toľko nevie, pretože sa teraz vymýšľajú všetky právne a etické dohry, pravidlá „letnej“ premávky pre autá, kto bude právne zodpovedný za pád auta,a tak ďalej), drony namiesto klasickej pošty, tlačiarne na jedlo, Autá, ktoré nepotrebujú šoféra a samy vás dovezú kam budete potrebovať, virtuálna realita prenášajúca nielen zvuk, ale aj obraz do priestoru pred nami – preložené do ľudského jazyka –  napríklad taký „skype“ hovor z budúcnosti nebudete už potrebovať monitor, ale keď budete chcieť s niekým volať jednoducho stlačíte nejaké tlačítko na malom prístroji a človek s ktorým chcete hovoriť sa akokeby objaví priamo pred vami ako taká svetelná forma… desivé? Neuveriteľné? Niekedy si ľudia nevedeli predstaviť mobily, foťáky, počítače či kamery. Prenos obrazu je stále viac a viac vymakanejší. Domácnosť, kde všetko funguje cez umelú inteligenciu vyzerá tak, že prídete domov a hlas vašej UI vám oznámi, koľko je hodín, koľko máte v chladničke jedla, všetko funguje na príkazy vášho hlasu, stačí povedať prosím povysávať celý byt alebo napustiť vaňu a ako sa hovorí „vaše želanie je mi rozkazom.“

Zahrňuje to veľké množstvo výhod, ale zároveň sa takejto umelej budúcnosti trochu bojím. Bojím sa toho, že naši muži už nebudú vedieť používať náradie a drevené stolíky sa nahradia chladným elektrovodivým materiálom. Desí ma, že už spolu nebudeme musieť komunikovať a uplne najviac sa desím toho, čo bude človek robiť, keď za neho budú všetko robiť stroje. Čaká nás zaujímavá budúcnosť! To zaručene.

Rate this post