Altánky

Altánky okrasa záhrady

altanky sú stále obľúbenejšou dekoráciou nie len do súkromných záhrad. Zabezpečujú však nie len estetickú funkciu, ale aj funkčnú. Tienenie, či príjemne posedenie je vítané hlavne v letných mesiacoch. Aké sú možnosti využitia altánku, ale aj jeho skonštruovania, to sa dočítate v článku.

Zabezpečenie altánku

Altánky sú vyrábané na mieru, ale je možné zakúpiť altánky aj hotové, ktoré sú len doručené a zmontované vo vašej záhrade. Pri väčšine je však potrebné riešiť pevný podklad. Ak je altánok väčší a chcete pod ním umiestniť sedenie, ktoré má byť chránené pred slnkom, ale aj dažďom a poveternostnými podmienkami, je potrebné riešiť podklad, ktorý by mal byť pevný, aby udržal celú konštrukciu.

Buď bude konštrukcia ukotvená do betónových pätiek, alebo sa vybetónuje celý podklad po altánok. Všetko je však individuálne a záleží od požiadaviek majiteľa altánku. Pri pätkách sa podklad môže zvoliť bude trávnatý, alebo štrkový, prípadne z rôznych typov zámkových dlažieb a podobných exteriérových riešení.

Altánky ako funkčné prístrešky

Ak plánujete mať altánok nie len, ako úkryt pred letnými lúčmi je vhodné myslieť aj na doplnky. Nie len sedenie a prípadné dekorácie ako sviečky, či kvety tvoria gro takéhoto priestoru.

Altánky, ktoré môžu byť využívané aj každodenne by mali mať v blízkosti privedenú aspoň úžitkovú vodu, ktorá bude praktickým doplnkom pri rôznych grilovačkách a posedeniach s priateľmi.

Samotný gril, alebo krb, môže byť rovnako tak umiestnený v tesnej blízkosti altánku. Či už pôjde o gril elektrický, alebo na tuhé palivo, je potrebné myslieť na bezpečnostné normy. Hlavne altánky z dreva si vyžadujú špeciálnu pozornosť pri kontakte s ohňom.

Privedenie elektriny je rovnako tak veľkým benefitom, hlavne cez dlhé letné večery. Táto inžinierska sieť však môže byť nahradená napr. solárnymi lampami, ktoré sú ekologické a rovnako tak šetria vašu peňaženku. Pri ich umiestňovaní však treba myslieť na lokalitu, ktorá by mala byť na meste s priamym slnečným žiarením, aby sa svietivosť maximalizovala.

Starostlivosť

Je potrebné myslieť na to, že o altánok sa treba starať. Altánky, tak ako napr. naše autá a domy si vyžadujú pravidelné revízie, či úpravy. Ak chcete mať altánok, ktorý bude okrasou vašej záhrady je potrebné myslieť na kvalitnú povrchovú úpravu dreva a rovnako tak dobré zastrešenie altánku, ktoré zabráni predčasnému znehodnoteniu celej konštrukcie altánku.

Samozrejme upratovanie a čistenie altánku patrí k rutinným činnostiam okolo domu. Tento priestor však môže v letných mesiacoch nahradiť domácu obývačku a nečakane tak zväčšiť vaše bývanie.

Samotný altánok môže byť mimo sezóny využívaný ako odkladací priestor. Stačí si len vhodne usporiadať priestor.

Altánky sú zaujímavým riešením dekoračnej a funkčnej potreby nie len v záhrade, ale aj vo verejných priestoroch. Je potrebné však myslieť na to, že keď si zabezpečujete vlastný altánok, mal by byť podľa vašich predstáv. Rozhodne sa neoplatí šetriť na použitých materiáloch, nakoľko ide o exteriérový komponent, ktorý musí odolávať nie len slnečnému žiareniu, ale aj dažďu, vetru a mrazu. Myslite preto pri výbere altánku a materiálu na jeho výrobu, že je to investícia do budúcnosti. Ak vyberiete kvalitne, stačí vám len jednoduchá revízna úprava a oddych v záhrade vám príde s každou jarou.

Rate this post