Signály, že je nutné vymeniť výťah

Zažili ste to aj vy? Nastúpite do výťahu, stlačíte gombík konkrétneho poschodia a výťah sa pohne. Ale občas podskočí alebo vydá zvláštny zvuk. No a vy začnete premýšľať, čo ak je pokazený, čo ak tu zostanem zaseknutý. Je preto dobré vedieť, ktoré signály nám ukazujú, že už tu nepostačí servis, ale že musíme pristúpiť k výmene celého výťahu a vymeniť ho za nový.

Na nasledujúcich riadkoch si povieme, ktoré signály sú predzvesťou, že váš výťah už dožíva a musíte začať uvažovať nad jeho výmenou.

Výťah spomaľuje.

Spomaľovanie je prvým znakom, že niečo nie je v poriadku. Výťah by mal mať stále konštantnú rýchlosť ( samozrejme, keď sa rozbieha je pomalší vždy, ale keď už má rýchlosť, tak by mala byť rovnaka ). Najčastejšie sa výťahy opotrebujú v administratívnych budovách. Fluktuácia ľudí je tam veľmi veľká a jeho využitie je najväčšie.

Ďalším signálom je zlé zastavenie, čiže porucha bŕzd.

Ak váš výťah zastaví zopár centimetrov nad alebo pod hranicou kde by mal normálne zastaviť, tak môžete začať rozmýšľať nad jeho servisom, ale zväčša môže dojsť k jeho výmene. Takéto zlé brzdenie môže niekedy viesť k nepríjemným zakopnutia či pádom, ktoré vedú k nechceným zranenia. A aj v tomto prípade dochádza k tejto poruche hlavne u vyťažených výťahoch.

otvaranie-vytahuPosledným zo signálov je časté kazenie.

Ak sa na výťahu nezatvárajú dvere alebo naopak, neotvárajú úplne, tak je to znakom, že váš výťah končí svoju životnú púť. Takéto malé a časté kazy, ktoré pozorujete v krátkom časovom slede sú neoblomnou predzvesťou, že musíte, začať uvažovať nad výmenou výťahu za nový.

Ak je výmena výťahu nevyhnutná, upovedomte o tom zvyšných obyvateľov bytového domu. Ale ak chcete predísť týmto nepríjemnostiam, tak dodržujte pravidelný servis, ktorý predĺži životnosť výťahu alebo skúste modernizáciu, ktorá odstráni vzniknuté závady a dodá nový a pohodlnejší spôsob vašej cesty do bytov.

Rate this post