Čo skrývajú naše pivnice

Rakúsky režisér Ulrich Seidl natočil v roku 2014 veľmi zaujímavý dokumentárny film „V pivnici“. Zameriava sa v ňom na bizarné koníčky a aktivity, ktorým sa potajme venujú Rakúšania v súkromí svojich pivníc. Film takto zobrazuje skryté poruchy a deformity súčasnej rakúskej spoločnosti. My až do takej hĺbky nepôjdeme, pozrieme sa len na to, aké veci materiálnej povahy sa nachádzajú v našich pivniciach. Na mušku sme si pritom zobrali pivnice v mestských domoch a bytoch.

 

Starý nábytok

Naše pivnice sú často skladiskom starého nábytku. Odložené stoličky, drevené stolíky, postele, skrine – to všetko pomaly zapadá prachom. Možno by sme ale boli prekvapení, že sa medzi nimi nájde aj vzácna starožitnosť. Už len preto by stálo za to vykonať v nich menšiu „inventúru“.

Spotrebiče a náradie

Do pivníc často ukladáme rôzne spotrebiče aj náradie. Príkladov je veľa – od starých gramofónov cez kosačky až po ponorné čerpadlá. Keď ide o funkčné veci, je to úplne v poriadku. Ak už ale definitívne doslúžili, je najvyšší čas dať ich napríklad niekam do zberu.

Bicykle a kolobežky

Kam inam umiestniť bicykel, ak nie do pivnice? Veď na to predsa pivnice máme. Možno budete namietať, že ten váš je už starý aj desaťročia. Tým lepšie! Dnes sú retro bicykle trendy, stačí ich trochu oprášiť, opraviť, predať a ešte na tom zarobíte. Alebo si ich nechajte a budete vyzerať ako praví hipsteri. To isté platí aj pre kolobežky.

Spomienky na staré časy

Pivnice sú plné aj rôznych maličkostí, ktoré nám pripomínajú staré časy. A nemáme na mysli len staré noviny. Možno objavíte rodinný album, ktorý ste tak dlho hľadali. Alebo odložené pohľadnice, ktoré vám pripomenú, kam všade ste cestovali. Takéto veci nemusíte speňažiť, poteší aj príjemná spomienka.

Víno a pálenky

Veľké poklady vo svojej pivnici asi nenájdete, ale malé takmer iste áno. Môžu byť nimi fľašky archívneho vínka alebo pálenky, ktoré ste tam kedysi odložili a už ste na ne dávno zabudli. Takéto vzácne nápoje určite stoja za to, aby ste si dali tú námahu a trochu sa v pivnici prehrabali.

Nazrite aj vy do tej svojej pivnice. Možno objavíte niečo, čo by ste nikdy nečakali. A nemusia to byť len veci z nášho zoznamu.

Rate this post