Ani seniori by nemali zabúdať na ochranu pred UV žiarením
Prekonať všetky nástrahy života a dožiť sa (relatívne) šťastnej staroby je dnes veľkým úspechom. Ani v období jesene života by však ľudia nemali rezignovať – a platí to aj v prípade ochrany pokožky pred UV žiarením. Mnohí si môže myslieť: „Nikdy som nemal rakovinu kože, prečo by som sa mal chrániť proti slnku?“ Faktom ale je, že rakovina kože sa vyvíja desaťročia…
Nikto z nás nevie, ako dlho bude žiť. Slávny bejzbalista Mickey Mantle vyhlásil: „Keby som vedel, že budem žiť tak dlho, určite by som sa o seba lepšie staral.“ Zomrel na rakovinu ako 63ročný. Ak chceme ostať zdraví a silní (telom aj duchom), jednoducho sa musíme o seba starať.
Čím dlhší život, tým vyššia šanca na výskyt rakoviny kože?
Biologické a molekulárne štúdie poukazujú, že rakovina kože je ochorením starších ľudí. Podľa predpoklad takmer polovica Američanov, ktorí sa dožijú veku 65 rokov, bude aspoň raz bojovať s rakovinou kože. U kaukazských mužov vo veku nad 65 rokov sa od roku 1975 zaznamenal viac ako 5% medziročný nárast výskytu melanómu. Tiež sa uvádza, že viac ako polovica úmrtí, ktorých príčinou je rakovina kože, sa vyskytuje u osôb starších ako 65 rokov.
Prečo je to tak?
Väčšina prípadov rakoviny kože je výsledkom poškodenia pokožky slnkom počas života človeka. Čím dlhší život, tým dlhšie vystavenie sa slnečnému žiareniu a UV žiareniu. A povedzme si pravdu, nie vždy je v hre aj krém na opaľovanie. Popáleniny od slnka spôsobujú predčasné starnutie pokožky a genetické defekty v jej DNA, ktoré môžu viesť k rakovine kože. Päť prípadov spálenia pokožky počas života viac ako zdvojnásobuje šance na rozvinutie melanómu. Každé ďalšie popálenie toto riziko zvyšuje.
Keď obranyschopnosť rokmi klesá
Nepríliš dobrou správou je, že schopnosť človeka čeliť nástrahám prostredia vekom klesá. Ako starneme, naša pokožka prechádza zmenami, ktoré ju oslabujú: znižuje sa výkon imunitného systému, telo stráca schopnosť hojenia, koža sa stenčuje, nezanedbateľné sú tiež dôsledky fajčenia a znečistenia prostredia. Všetky tieto zmeny vedú k predčasnému starnutiu pokožky a zvyšujú riziko výskytu rakoviny kože.
Ako sa brániť?
Ako sa chrániť pred slnkom vo vyššom veku? Pre starších ľudí prevencia našťastie nepredstavuje veľkú záťaž. V zásade je potrebné akurát dôsledne dodržiavať tri body programu: držať sa mimo solárií, používať účinnú ochranu pred slnkom a pravidelne kontrolovať stav svojej pokožky. Odporúča sa používať opaľovací krém s ochranným faktorom 30 a viac. Aplikácia by mala prebiehať aspoň každé dve hodiny. Sledujte tiež podozrivé výrastky na koži, najmä tie s nepravidelným okrajom či inou významnou zmenou v tvare či farbe. Nemali by ste vynechať ani pravidelné kontroly u dermatológa (individuálne, no aspoň raz ročne).